Logo Logo
Stan - mobilní obydlí pro outdoorové aktivity nebo kempování
 • 21.03.2019
 • Stan, bivak, stany, outdoor stan

Stanování na zahradě, „na vodě“ s kamarády, vícedenní outdoorový trip nebo expedice na K2. Je jedno, jaká příležitost, jedno mají společného, bez stanu se jednoduše neobejdete.

Zmínil jsem, že je jedno, pro jakou příležitost je stan určený. Nikoho nepřekvapí, že neexistuje jeden univerzální typ stanu, který se hodí do všech podmínek. Každý druh, každý typ stanu má své individuální vlastnosti a přednosti, které se hodí do určitých podmínek. Začít se může u různých typů konstrukcí – od tunelových stanů, přes kopulové stany, týpí, s geodetickou konstrukcí, nebo klasické áčka. Níže malý přehled:

 • Expediční stany s vysokými nároky na funkčnost a životnost
 • Turistické stany s nízkou hmotností a jednoduchou manipulací
 • Stany pro více osob s dostatkem místa pro lidi a materiál
 • Týpí, ve kterých si můžete i rozdělat ohniště
 • Rodinné stany s dostatkem místa a komfortu pro celou rodinu
 • Předstany ke karavanu a autostany, jejichž název už napovídá, že se jedná o přístavbu ke karavanu nebo obytnému vozu
 • Ultralehké stany pro specialisty potřebující rychle a flexibilně se přesouvat
 • Bivakovací stany, jako pojistka v náročném prostředí
 • Kempingové a párty stany pro pohodu v kempu či na festivalu

Samozřejmě ne každý stan se hodí do každých podmínek. Prostě neexistuje univerzální stan. Hlavní zásadou je tak probrat se džunglí všemožných druhů a značek stanů a vybrat si podle vašich požadavků ten správný. Asi nejdůležitější kritérium je počet osob, pro který je daný stan určený. Kdo bere 8členou rodinu na camping, tak si asi těžko bude pořizovat bivakovací stan a obráceně. Nicméně opačný příklad - jestliže jste 2 a máte stan pro 3 osoby, tak už nesete zátěž navíc.

Nejčastější konstrukce stanů

Hned po otázce počtu osob je nejdůležitější otázka konstrukce stanu. Nejčastější konstrukce stanů jsou kopulové konstrukce, tunelové konstrukce a geodetické konstrukce. Z toho se nejčastěji setkáte s kopulovou konstrukcí (připomíná eskymácké iglú). Má čtvercový půdorys a dvě ohebné nosné tyče, které se ve středu kříží. Díky této konstrukci drží stan pohromadě, za bezvětří, de facto sám a není potřeba jej dodatečně moc kotvit.  Další výhodou je, že i po postavení s ním můžete manipulovat a přenášet. Nemělo by se ani zapomínat na to, že kopulová konstrukce nabízí velmi dobrý poměr základní plochy a k využitelnému vnitřnímu prostoru. Nicméně, stan dosahuje nejvyššího bodu pouze v jednom místě.

Stan s kopulovitou konstrukcí, ale s větším množstvím křížení nosných tyčí se nazývá stan s geodetickou konstrukcí. Díky většímu množství křížení se rovnoměrněji rozloží tlak větru nebo sněhu působící na stan. Stany s geodetickou konstrukcí jsou ta mnohem stabilnější než klasické s kopulovitou konstrukcí. Nevýhodou však je, že kvůli své konstrukce jsou o něco těžší. Avšak díky svým přednostem najdou využití hlavně při různých expedicích, kde je potřeba maximální ochrany před extrémním počasím. Vybírejte si správnou velikost dle rozsahu expedice, počtu osob a pravděpodobným podmínkám. Nezapomínejte, že velkou část prostoru stanu při takové expedici dokáže zabrat vybavení.

Tunelové stany mají taktéž pravoúhlý půdorys. Nosné tyče se však nekříží, ale jsou ve tvaru luku umístěny souběžně za sebou. Díky tomu vznikne tvar podobný polovičního válce. Tato konstrukce je však nestabilní a potřebuje vždy důkladně zakotvit a napnout. Hlavní výhodou tohoto typu stanu je rozhodně množství volného prostoru vnitřního stanu, jelikož stěny stanu stoupají ke svému vrcholu pod relativně velkým úhlem a nejvyšší bod máte po celé délce stanu stejný. Tyto stany mají většinou i prostornou předsíň pro vybavení. 

 

NABÍDKA STANŮ

Účel vnitřního stanu

Většina stanu se skládá z vnitřního stanu a vnějšího pláště, existují však i jednostěnné ultralehké stany, které jsou zvláště lehké a kompaktní. Hlavní účel vnitřního stanu je jednoduchý. Při dýchání a pocení vzniká ve stanu kondenzovaná voda. Vnitřní stan je z prodyšného materiálu, aby tuto vlhkost pouštěl až na stěnu vnějšího stanu, po kterém voda v kapalném stavu pak odtéká po stěně dolů ze stanu. Prodyšnost je tak hlavním klíčem k úspěchu.

Jsou však různý druhy vnitřního stanu. U stanů používaných hlavně v létě je vnitřní stan tvořený tenkou síťovinou, aby byl co nejprodyšnější a aby chránil osoby uvnitř před dotěrným bodavým hmyzem. Při nepříznivém počasí však neposkytuje tak velkou ochranu, jako jiné vnitřní stany. Například stany do vysokých nadmořských výšek mají vnitřní stany složené povětšinou z nylonových vláken, která poskytují mnohem větší tepelnou a větrnou ochranu.

Nejčastější materiálové složení stanů

Kromě materiálu vnějšího pláště, vnitřního stanu a podlážky je také zátěr stanu či silikonizace důležitou vlastností ovlivňující kvalitu stanu.  Taky materiál, ze kterého jsou zhotoveny nosné tyče, hraje roli u konečné ceny, hmotnosti a stability stanu. Jednoduché měřítko, u kterého si dokážete porovnat kvalitu stanu je „vodní sloupec“. Definuje, jak velký tlak vodního sloupce může působit na materiál, než se voda přes něj dostane. Toto měřítko je všeobecně mezi lidmi nejrozšířenější, co se týče hodnocení kvality stanů. Nejedná se však o žádné dokonalé měřítko kvality stanu, spíše naopak může být velmi zavádějící. Výborný článek na toto téma najdete na stránkách Výstavy stanů. 

Odkaz na článek: http://www.vystavastanu.cz/nevybirejte-podle-vodniho-sloupce

Nejčastěji používanými vlákny na výrobu stanů jsou polyesterová vlákna a polyamidová vlákna známá pod názvem Nylon. Výhodami Nylonu je jeho odolnost proti oděru a roztržení. Nevýhodami jsou jeho citlivost na ultrafialové záření a skutečnost, že se Nylon ve vlhkém stavu rozpíná – musíte jej znova napínat. Aby se tomu u kvalitních stanů předcházelo, používá se Ripstop. Jeho struktura a vysoká odolnost před roztržením zabraňují jeho rozpínání. Ochrana před UV se značně zvyšuje, díky použití vrstvy silikonu.

Polyester je lehčí materiál a je při UV záření stabilní. Platí to i pro vlhkost, při které se nerozpíná. Nevýhodou je jeho chování při větru. Je velmi hlučný, což může dojem a hlavně narušovat spánek a tím i odpočinek organismu.

Bavlněné stany najdeme zejména ve formách takzvaného „týpí“ nebo u velkých společenských stanů. Jejich velká hmotnost napovídá, že se nejedná o žádné flexibilní stany.

Do náročnějšího terénu rozhodně doporučujeme přídavnou podlážku, které zvětšují odolnost před kameny a kořeny a prodloužíte jeho životnost. Na výrobu nosných tyčí se většinou používají laminát nebo hliník. Zpravidla se hliník považuje za kvalitnější a stabilnější.  Samozřejmě i tady najdeme různé druhy kvality i dle různých druhů použitých slitin. Řiďte se pravidlem – čím tlustší stěna tyče, tím stabilnější = tím těžší!

Snad se vám článek líbil a my vám pomohli vybrat si ten správný stan. S námi se neztratíte!

NABÍDKA STANŮ