Logo Logo
Pevno pod nohama - vše o mačkách
  • 21.01.2020
  • mačky, nesmeky, turistické mačky, lezecké mačky

Oproti historickým mačkám, které již údajně používali Římané 300 let před Kristem k armádním a špionážním účelům, jsou dnešní mačky používány k apolitickému horolezectví na ledovcích, firnovém či sněhovém terénu velkých hor.

Přitom se od maček leccos očekává:

  • při výstupu musí dobře zabírat a pevně držet na botě
  • při sestupu zas nesmí na rozmočeném sněhu prokluzovat
  • přitom všem na ně musí být spoleh a hlavní část – kovové hroty, se při dotyku se  skálou nesmí tupit

Maček existuje vícero druhů od použitého materiálu, počtu hrotů až po systém upínání. V tomto článku se dozvíte, podle čeho si mačky správně vybrat – jdeme na to!

 

Použité materály

Většinou se používají dvě alternativy – slitiny nerezové oceli nebo lehký hliník. Třetí variantou by mohl být titan, protože je lehčí než ocel a pevnější jak hliník. Avšak tady přichází na řadu cena, která staví titanové mačky do úplně jiné kategorie.

Nejčastějším řešením jsou ocelové mačky. Dobře se „zakusují“ do terénu a nabízejí kvalitní podporu. Lehčí mačky jsou vyráběny z hliníku, které se však rychleji tupí. Na druhou strany můžete nalézt hliníkové mačky o hmotnosti od 350g, za to ocelové mačky se většinou škrábou kolem 1000g.

Někteří výrobci nabízejí i hybridní mačky, které mají přední část maček z oceli a zadní část z hliníku. Výhodou je, že mačky jsou znatelně lehčí a přitom neztrácí tolik na svém výkonu a odolnosti.

Tvary a konstrukce

Rám

Když už zmiňujeme přední a zadní část maček, tak dělíme mačky na kloubové a rámové. Rámové se používají na pevných strmých ledovcích, za to kloubové chůzi s menším sklonem.

Rámové mačky mají přední a zadní segment pevně přišroubované k sobě. Jejich extrémní pevnost zabraňuje sebemenším vůlím a perfektně kopírují pohyb vašich bot. To si však vybírá svou daň, která je v tomto případě komfort při lezení a nedovolují moc pohodlnou chůzi. Při lezení však nebudete chtít nic jiného.

Kloubové mačky jsou spojené pohyblivým nosníkem, který je stavitelný a vy tak můžete velikost maček nastavit přesně dle svých bot. Čím ohebnější nosník, tím větší komfort při chůzi. Nicméně to s sebou přináší úskalí, jako například, že se tak zvětšuje pravděpodobnost oddělení maček od bot.  Na rámu mačky pak je přidělaných od 8 do 14 hrotů, jejichž počet se volí dle modelu.

Čím ohebnější nosník, tím větší komfort při chůzi. Nicméně to s sebou přináší úskalí, jako například, že se tak zvětšuje pravděpodobnost oddělení maček od bot.  Na rámu mačky pak je přidělaných od 8 do 14 hrotů, jejichž počet se volí dle modelu.

Šířka rámu se různí dle systému upínání. Rám může být užší či stejně široký, jako vaše bota. Širší rám zaručuje lepší stabilitu při chůzi, což pocítíte hlavně na nepravidelném povrchu.

Hroty

Vertikální hroty jsou přesně ty, které jdou od vašich bot směrem dolů. Více či méně jsou systematicky rozdělené a připevněné na vnější hraně maček.

Přední hroty se zpravidla dělí na horizontální a vertikální. Vertikální přední hroty naleznete převážně u rámových maček a nabízejí vám podporu hlavně ve tvrdém a strmém ledu. V měkčím či rovinatějším terénu však nabízejí menší podporu a často se prořezávají do sněhu. Horizontální přední mačky za to svou plochou nabízejí lepší stabilitu při chůzi, avšak hůře se zakopávají do ledu. Vertikální přední hroty již bývají většinou vyráběny s profilem průřezu „T“ tvaru nebo dovybaveny sekundárními hroty, které zlepšují stabilitu na rovinatějších pasážích.

Délka hrotů samozřejmě hraje taktéž roli. Krátké hroty jsou určeny spíše pro kombinované lezení, zato dlouhé najdou své uplatnění na ledovcích a ledu. U mnoha modelů tak můžete i hroty dle potřeby měnit.

Systém upínání

Mačky s pásky a plastovými košíčky

Upínání maček slouží k pevnému kontaktu mezi botou a mačkami. I zde máme dvě hlavní varianty + jednu univerzální. Nicméně na tom není nic složité, jelikož i trekové boty bývají uzpůsobeny na různé typy upínání.

Na turistické mačky se většinou používá systém s pásky a plastovými košíčky ve přední a zadní části maček. Takovým mačkám se obecně i říká „řemínkáče“. Pásky se většinou dělají z nylonových či perlonových vláken a standardně se zapínají přezkou. Tento systém je jednoduchý a velmi oblíbený hlavně pro půjčovny, protože defacto je můžete upevnit na téměř každé trekové boty. Bohužel to s sebou nese i efekt, že mačky nesedí tak pevně, jak bychom rádi a může tak docházet k pohybům a menší ztrátě stability.

Automatické mačky

Automatické mačky se zapínají drátovým třmenem u špice boty a patním napínákem na patě boty. Vše se pak ještě dotahuje popruhy. Mechanismus je uzpůsobený tak, že patní napínák tlačí botu do předního třmenu či hrazdičky což maximalizuje pevnost tohoto upnutí.

Obecně můžeme říct, že toto upnutí je nejpevnější a nabízí největší podporu a stabilitu. K tomu jsou lehké a rychle se nasazují. Mnoho modelů nabízí nastavitelnost dle terénu a způsobu lezení. K tomuto systému upnutí je však potřeba k tomu uzpůsobených bot.

Poloautomatické mačky

Toto je již dříve zmíněný univerzální systém, který se snaží spojit výhody obou standardních systému.  Je nutno říct, že u většiny modelů se to daří velice dobře. Systém s předním košíčkem a zadním patním napínákem je velice povedený. Tyto mačky můžete použít na širší škálu bot, oproti automatickým mačkám. Avšak díky předního vázání s košíčkem vepředu budete časem cítit jistou vůli narušující stabilitu, kterou u automatických maček nenajdete.

Protiskluzové prvky

Zatímco typ rámu, materiálu, hrotů či upnutí řešíte ještě před koupí maček, tak na důležitost protiskluzových prvků přijdete hned po první túře. Nalepený sníh na mačkách je nejenom otrava, ale dokáže při sestupu nadělat řádnou paseku. Studená ocel nabaluje sníh jak lepidlo a vy tak při sestupu můžete velmi rychle ztratit takříkajíc „půdu pod nohama“. Protiskluzové prvky tak nejsou luxus, ale povinnost. Mnoho výrobců je již dává do standardní výbavy maček.

NABÍDKA MAČEK

Použití maček

Rozdíly v již zmíněných charakteristikách různých druhů maček nastínil jejich přednosti a využití v praxi. Všechny informace jsme pro vás shrnuli a rozdělili mačky do 2 kategorií dle použití v terénu:

Turistické mačky

Zde patří mačky s 8, 10 až 12 hroty (většinou s vertikálními hroty), které svou konstrukcí nabíze komfort na delších tratích a kvalitní podporu hlavně na plochých ledovcích, firnových polích a svazích do cca 40°. Hmotnost těchto maček se pohybuje někde mezi  700 -  1100 gramy.

Skialpinisté používají mnohem lehčí mačky, které váží okolo 400 gramů. Důvodem je, že je využívají sporadicky a na krátkých úsecích. Jsou vyráběny z lehkých hliníkových slitin, aby jejich hmotnost byla co možná nejnižší. Samozřejmě se také odvíjí jejich nižší kvalita a dostupnost.

Lezecké mačky

Čím strmější je stoupání, tím větší důraz se klade na přední hroty. Vertikální přední hroty jsou tak gro lezeckých maček a často mají stavitelnou délku a náklon. Druhá řada hrotů je celkem zřetelně zahnutá směrem dopředu tak, aby nabídly extra podporu při zakopávání maček do strmého ledovce. Extrémní modely maček mají celkem až 14 hrotů. Hmotnost se zde různí podle typu použitého rámu – kloubové mačky mají něco kolem 900-1100 gramů, rámové mohou mít až 1400 gramů. Musíme zmínit i ultralehké drytoolingové mačky, které mají hmotnost něco přes 700 gramů.

 

Přenos: na nebo v baťohu

Dokud jsou dobře zabalené, tak je to de facto jedno, jestli jsou schované v batohu či připnuté zvenčí strany. Obaly na mačky je však v tomto případě doporučující doplněk. Tím zabráníte poškození vašeho batohu či zranění lidí ve vašem okolí. Samozřejmě zabráníte i vniknutí různých nečistot. Nicméně po použití jsou mačky mokré a většina obalů není vodotěsných – tudíž na zpáteční cestu doporučujeme nosit mačky připevněné na vnější straně batohu.

NABÍDKA MAČEK

Údržba maček

Údržba maček není nikterak složitá. Budete-li je uchovávat v suchu, tak rozhodně prodloužíte jejich životnost. Pro prevenci koroze používejte například silikonový olej. Před túrou byste měli zkontrolovat, jestli jsou všechny hroty, řemínky či vázací mechanismy v pořádku. Pilník, šroubovák a náhradní hrot je doporučeno vždy brát s sebou.

 

Snad jsme vám tímto článkem pomohli k výběru vašich maček. Tímto odkazem se dostane zpět k našim mačkám a nesmekům. Nezapomínejte na sebe na horách dávat pozor!