Logo Logo
Outdoorová bunda - jak si správně vybrat?
  • 24.02.2019
  • outdoor bunda, outdoorová bunda, péřová bunda, softshellová bunda, hardshellová bunda, softshell bunda,

Na outdoorovou bundu je kladeno množství požadavků a to především dle venkovních podmínek a účelu užití. Musí v nich být teplo na tripu v tuhé zimě, musí být nepromokavá při deštivém počasí, nesmí šustit a nejlépe být vybavená maskováním například pro lovce či přírodovědné fotografy a všechny musí být rozhodně prodyšné. Aby jedna bunda splňovala všechny podmínky už tak extrémní palety outdoorových sportů a aktivit je nemožné. V tomto článku ti poradíme a pomůžeme se správným výběrem.

Péřová bunda

Bundy přezdívané „péřovky“ využijeme hlavně v zimě. Co zahřívá v zimě ptáky (ty lítající!) funguje i u lidí? Rozhodně! Tento přírodní produkt nabízí velmi dobrou tepelnou izolaci a těší se tak velké oblibě.

Velkou nevýhodou těchto bund je však jejich citlivost na vodu a následná údržba. Pokud se peří namočí, tak má tendenci hrudkovatět a ztrácí tak své izolační schopnosti. Do deště tuto bundu tedy nedoporučujeme, i když už na deštivé počasí je tento typ bundy až moc teplý. Voda se může vsakovat i zevnitř. Peřové bundy tak nejsou ani optimální pro nošení při sportech, u kterých se vyloženě potíte.

DÁMSKÉ BUNDY          PÁNSKÉ BUNDY

Fleecová bunda

Materiálově je fleece směsí polyesteru (z části se užívají i recyklované plastové láhve) a bavlny. Tento materiál byl vyvinut teprve v roce 1979 a přesvědčil díky zvláště vysoké tepelné izolaci, lehkosti, dobrým odváděním vody, robustností a rychleschnoucím vlastnostem.

K tomu se fleecové bundy příjemně nosí, jsou prodyšné a nenáročné na údržbu.

Fleecová bunda je tak skutečným všeumělem pro turistiku, cyklistiku, sportovní lezení nebo prostě jen k sezení na zahradě, když přijdou chladnější večery.

Problémem je, že nejsou voděodolné a větruvzdorné. Existuje i podezření, že při každém praní se z této bundy uvolňují mikročástice, které čističky odpadních vod nedokážou ve svých filtrech zachytit. Tyto částice se pak z našich potoků dostávají do řek a moří, ale… a co ryby, které jíme?... a sakra…  

Softshellová bunda

I když jen naťuknete téma moderní sportovní a volnočasové bundy, tak se stěží vyhnete zmínce o softshellu. Softshellové bundy jsou zpravidla velmi lehké a jsou vhodné, dle počasí, jako prostřední či vnější vrstva u cibulového principu. 

Vnější vrstva je relativně odolná vůči vodě, větru a znečištění a chrání tak při lehčích srážkách. Díky tomu se vnitřní vrstvy mohou zaměřit na izolační vlastnosti. Samozřejmě musí být prodyšné.

Poddajný materiál se velmi dobře a pohodlně nosí. Takový všeuměl světa outdooru a i mým nejoblíbenějším typem outdoorových bund.

Není to však žádná bunda do nějakých extrémů. Při dlouhotrvajícím dešti byste měli již sáhnout po hardshellové bundě. V zimě je dobré nic nepodceňovat a přidat další teplejší vrstvu.

Pláštěnky/Hardshell

Asi každý už měl na sobě někdy klasickou pláštěnku. Nejsrandovnější v tom jsou asi děti ve školce. Pláštěnka větší jak oni, malé gumáčky a jde se ven za každého počasí! I dospělí najdou uplatnění pro pláštěnky. Hodí se kdekoliv, kde začne vydatně pršet, ať už jste v přírodě nebo na festivale. Tady se dostáváme k hardshellu a budeme velmi struční. Je to, de facto, prodyšná pláštěnka.

Pláštěnka sice nepropustí žádnou vlhkost k nám, stejně tak ale nepropustí žádnou vlhkost od nás. Vlastně dopadnete vždy stejně. Čím déle jim máte, tím hůř. Po chvíli nošení se z vás stane mobilní sauna, jelikož vlhkost, která se tvoří díky teplu, potu a samotné vlhkosti vzduchu, nemá šanci se odvést pryč.

Tady vedou hardshellové bundy, jak se říká, o parník. Nejsou sice tak prodyšné, jako softshellové bundy, ale oproti pláštěnce se v ní můžete mnohonásobně déle pohybovat, aniž byste cítili pocit, že se vaříte zevnitř.

Bonus – Bundy na lov či přírodovědné fotografy

Ať už jste na lovu zvěře nebo pouze jejich fotek, určitě myslíte na tyto dvě věci – hlučnost a maskování. Pro tyto aktivity byly vyvinuty speciální „tiché“ outdoorové bundy s přírodními maskovacími mustry.

Problémem je jejich funkčnost. Je to něco za něco. Výrobci těchto bund jsou velmi omezeni požadavky zákazníků na co nejmenší hlučnost. Tak není jednoduché vybrat materiál, který by nebyl hlučný a byl hoden nazývat se funkční outdoorovou bundou.

DÁMSKÉ BUNDY          PÁNSKÉ BUNDY

Závěr

Ultralehká bunda, která se velmi příjemně nosí, je nepromokavá a nepropouští vítr? Jo, tak přesně taková bunda neexistuje. Každá bunda je vhodná na určitě venkovní podmínky. Co se týče poměru sport/funkčnost je nejvyrovnanější typem bundy pravděpodobně shoftshellová bunda. Jak jsem již zmínil je to mým nejoblíbenějším typem bundy a tento fakt ho jen potvrzuje. Snad jsme vám pomohli vybrat si správnou bundu na vaši outdoor aktivitu – s námi se neztratíte!