Logo Logo
Klidný spánek v pohodlném spacáku
 • 20.03.2019
 • spacák, spacak, spací pytel, spaci pytel, bivak, bivakovací pytel

Ať už ve stanu nebo pod širákem, při turistice, campingu nebo zimních túrách – pohodlný spacák patří jednoznačně k základnímu vybavení. Právě ve chvílích, kdy je vaše tělo vystavováno velké námaze, je správný spánek a odpočinek nenahraditelný. Díky kvalitním spacákům si můžete dopřávat pohodlí i na horské expedici a jste tak fit a připraveni na další výzvy. Spacáky se rozlišují podle materiálu, vycpávky, balení a hmotnosti. Dle klimatických podmínek pak výrobci nabízejí modely od ultralehkých po maximálně výhřevné. Od spacích pytlů na přespání na zahradě až po zimní modely na expedici do Grónska. Tento článek vám pomůže vybrat si ten správný spacák.

Výběr správného spacáku

Výběr správného spacáku je vždy spojen s množstvím kompromisů. Ultralehký, voděodolný, extra výhřevný a k tomu levný? Zmíněné vlastnosti se již vylučují navzájem. Kvalitní univerzální spacák prostě neexistuje. Před koupi nového spacáku byste si měli projít a promyslet níže zmíněné faktory:

 • Klimatické podmínky – Dle ročního období a místa, kde plánujete spacák použít, se různí i tamější klimatické podmínky. Do nich spadají samozřejmě úhrn srážek, rychlost větru nebo noční teplota. Nesmíme zapomenout, že každá přebytečná hmotnost navíc se vždy pozná. Jestliže jste na vícedenní turistice, určitě budete kvitovat lehčí spacák. Naproti tomu například u kempování nevkládáte na hmotnost spacáku velkou váhu.
 • Teplotní rozsah – Každý spacák má své limity a tím myslíme i teplotní. Většinou se udává maximální, komfortní, limitní a extrémní teplota. Dle destinace, ve které se budete vyskytovat, byste měli volit spacák podle jeho komfortní teploty. Udávaná limitní teplota je nad to taková nouzová rezerva, ale spaní za těchto podmínek už příjemné nebude.
 • Konstrukce – kromě základních dekových jsou nejrozšířenější mumiové spacáky.  Šněrovací kapuce dodávají spacáku větší komfort a lepší izolační vlastnosti. V modelech určených do studených regionů jsou přidané extra límce a překrytí zipu pro ještě lepší tepelnou izolaci. Některé spací pytle jsou například z poddajných materiálů pro zvýšení volnosti pohybu. Součástí konstrukce je i již zmiňovaný zip, který se nachází zpravidla na pravé nebo levé straně spacáku. Velikost taky hraje roli, proto byste neměli zapomínat vybírat spacák dle své výšky. Jak už je to trendem i u jiného outdoorového vybavení – výrobci se zaměřují i na vývoj a prodej speciálních spacích pytlů pro ženy a děti, které více odpovídají jejich potřebám a anatomické konstrukci těla. 
 • Materiál Ve světě spacáků jsou dva hlavní materiály, ze kterých je tvořena jejich výplň – peří a umělá vlákna. Sice existují i další druhy, ale jejich podíl na trhu je zanedbatelný. Výhodou péřového spacáku jsou skvělé izolační vlastnosti a nízká hmotnost. Celkově je péřový spacák pocitově pohodlnější. Nevýhodami je jeho nutná údržba a cena. Spacák s umělým vláknem je naprostý opak. Je nenáročný na údržbu, levný a vhodný pro alergiky. Jeho životnost je však oproti „péřáku“ kratší a má horší izolační vlastnosti.
 • Hmotnost – Dosáhnout u spacáku co nejmenší hmotnosti a přitom neubrat na funkčnosti je vždy spojeno s náklady na kvalitnější materiály a lepší postupy u zpracování. To vše se samozřejmě promítá na koncové ceně spacáku. Pro outdoorového nadšence, který tráví na cestách mnoho dní či týdnů je co nejlehčí spacák naprostou nutností.
 • Balení – To jde ruku v ruce s objemem a hmotností spacího pytle. Na noc u táboráku to nejspíš nebudete vůbec řešit. Jinak už však na vícedenních pochodech – rozhodně na to myslete!

NABÍDKA SPACÁKŮ

Správný spací pytel do každého období

Výše jsme zmínili hlavní kritéria, podle kterých se rozdělují a podle kterých si vybírat spací pytel. Níže najdete přehled obecných druhů spacích pytlů a jejich nejdůležitější vlastnosti.

 • Třísezónní spacáky jsou určeny na použití od jara do podzimu. Avšak za předpokladu, že je standardní počasí a nevyskytujete se ve větších výškách. Tyto spacáky jsou tepelně izolované, ale rozhodně nejsou určeny do zimního období.
 • Spacáky do outdooru by měly být co nejlehčí a mít co nejmenší balení. Podle teplot a podmínek volte mezi péřovým nebo spacákem z umělých vláken.
 • Bivakovací pytle jsou takovým vlastním typem spacího pytle. O jeho výhodách, nevýhodách a rozdílech oproti stanu jsme již psali v tomto článku.
 • Letní spacáky jsou relativně lehké, což se však někde musí projevit. Málo izolují a jsou tak opravdu určené na teplé roční období. Jelikož bývají na tyto spacáky nejmenší nároky na materiál a konstrukci, tak bývají zpravidla nejlevnějším druhem spacáků.
 • Zimní spacáky zaručují, že přežijete noc i v teplotách kolem -40°C a přitom se pohodlně vyspíte, takříkajíc „do růžova“. Nároky na jejich kvalitu, zpracování jsou enormní… jako hodně velké! Díky tomu jsou tyto zimní spacáky top modely na trhu.
 • Ultralehké spacáky jsou oblíbené hlavně při turistice. Optimalizací hmotnosti stanu, přenosné kuchyně a spacáku může ušetřit pár kilo, které by se při delších cestách dříve poznaly. Nekupujte si však co nejmenší a nejlehčí spacák na úkor jeho izolačním vlastnostem. V první řadě jde vždy o kvalitní spánek.

Vhodná karimatka

Pro každý spacák existuje odpovídající podložka. Použití karimatky pod spacák zvyšuje izolační schopnosti samotného spacáku a chrání tělo před kameny a kořeny pod stanovou podlážkou. Správný výběr karimatky jde ruku k ruce se správným výběrem spacáku a řídí se podle podobných faktorů – Teplotní rozsah, konstrukce, materiál, hmotnost a velikost balení. Z principu existují pěnové nebo samonafukovací karimatky. Samunafukovací karimatky se díky integrovanému ventilu dokážou samy nafouknout. Klasické nafukovací karimatky a podložky zde najdou taky své místo, jsou však spíše určené do kempingového prostředí. Při výběru se zaměřte vždy na tloušťku a typ konstrukce karimatky.

NABÍDKA SPACÁKŮ

Doufáme, že se vám náš článek líbil a hlavně vám pomohl vybrat si správný spacák a případnou karimatku. S námi se neztratíte!