Logo Logo
Jak vybrat zimní bundu
  • 21.10.2020
  • zimní bunda,

Když je venku zima a nepříjemně, mnoho lidí raději zůstane uvnitř v teple. Ale ne skutečný venkovní fanoušek. I v chladném období jej to stále táhne ven, aby uspokojil touhu po svobodě. Ať už na snowboardu, na lyžích, sněžnicích, na túře nebo jen na dlouhé procházce – pouze venku se cítíme pohodlně a můžeme tam pořádně relaxovat. 

Abychom ale naše velké venkovní dobrodružství neprotřásli zimou, měli byste zastavit chlad tím, že se správně obléknete. Se speciálními zimními bundami pro nejrůznější oblasti je horní část těla udržována příjemně v teple a chráněna před chladem, vlhkostí a větrem.

Která zimní bunda se hodí ke které aktivitě?

Samozřejmě, že zimní bunda není hned jen tak zimní bundou. Vzhledem k velkému počtu různých variant, designů, vlastností a materiálů nabízejí jednotliví výrobci správnou bundu pro jakoukoli situaci.

Nejprve byste měli vědět, do jaké oblasti se chystáte jít a jaké teploty můžete očekávat. Pro pohodovou zimní procházku městem nebo po nenáročných turistických stezkách samozřejmě nepotřebujete tolik izolace, než když budete chtít jít do vyšších oblastí, například se sněžnicemi nebo při lezení na ledě.

Jednotlivé izolace se liší způsobem výroby a použitými materiály. Syntetické materiály, jako je polyester nebo polyamid, kontrastují s přírodními materiály, jako je prachové peří nebo vlna. Tady záleží jednak na efektivitě jednotlivých modelů, ale také na preferencích uživatele. Pokud zkombinujete tyto dva aspekty, najdete optimální zimní bundu během chvilky.

V zimě zvláště důležité: Voděodolnost a větruodolnost

Určité množství vlhkosti lze venku vždy cítit, zejména v zimě. Nejen když sněží nebo prší, ale také když ráno mlha tvrdohlavě visí v údolí a přidává na mrazu. Aby oblečením nepronikla nepříjemná vlhkost, je o to důležitější, aby membrána zimních bund byla voděodolná.

Odolnost vůči větru je pak zvláště užitečná v horských sportech. Protože ve vyšších oblastech fouká vítr o to silněji a v extrémních případech může způsobit ochlazení těla. Ale i v údolích je v zimě často nepříjemný vánek, při němž má člověk o to víc radost z větruodolnosti své bundy, díky níž je mu příjemně a teplo.

DÁMSKÉ ZIMNÍ BUNDY               PÁNSKÉ ZIMNÍ BUNDY

Navzdory všemu dbát na prodyšnost

Ačkoli je zimní bunda primárně určena k ochraně před vnějšími vlivy, nesmí být za žádných okolností opomíjena prodyšnost. Během sportovních aktivit se můžete uvnitř zimní bundy, která má izolovat, extrémně zahřát. To má zase za následek zvýšené pocení, přičemž následuje nepříjemný pocit vlhkosti na pokožce, což může rychle vést k pocity zimy.

Aby se tomu zabránilo, je nepřetržitá cirkulace vzduchu absolutní nutností. Tělo je udržováno v teple a chráněno před větrem, ale zároveň je neustále zásobováno vzduchem. V nejlepším případě je vlhkost vytvořená pocením okamžitě odváděna ven. K podpoře tohoto odvodu vlhkosti je vhodné si pod zimní bundu obléknout další funkční spodní prádlo.

Různé vybavení pro zimní bundy

Samozřejmě, zimní bundy pro muže a ženy se liší již střihem. Pokud chcete později docílit oblíbeného cibulového vzhledu, neměl by být střih příliš těsný. Na druhé straně nesmí být bunda na těle příliš volná, neboť to má za následek, že se nevytvoří dostatečná izolace.

Speciální turistické bundy, snowboardové bundy, lezecké bundy nebo dokonce péřové bundy jsou k dispozici v široké škále konfigurací. Pro aktivity, při kterých může padat sníh, je vhodné použít bundu s kapucí. Tímto způsobem je oblast hlavy dodatečně chráněna proti chladu a mokru.

Pokud však chcete mít hlavu volnou a chránit ji čepkou, doporučujeme vysoké stojaté límce. Výhodou je, že citlivý krk a oblast krku jsou optimálně chráněny bez nutnosti dalšího šátku. Ten by mohl být při sportovních aktivitách, jako je lezení, lyžování, snowboarding nebo turistika dost na přítěž. Kromě toho lze stojací límec rychle otevřít pomocí zipu, pokud chcete, aby se do těla dostalo trochu vzduchu.

 

Najít tu správnou a vhodnou zimní bundu pro každou situaci tedy není žádná raketová věda. Pokud jednoduše vezmete v úvahu oblasti použití, osobní preference a speciální vlastnosti jednotlivých bund, budete brzy dokonale připraveni na další zimní dobrodružství. Tedy i pro bručouna co zimu nerad, již ani za špatného počasí neexistují žádné výmluvy. V budoucnu tedy vždy bude platit: Vzhůru na svahy a do sněhu!