Logo Logo
Jak vybrat trekové boty
  • 19.02.2019
  • Trekové boty, treková obuv, outdoorová obuv, treková bota, turistická obuv, turistické boty

Vybrat si batoh je jedna věc, vybrat si boty, to už je špetku složitější. Je tolik trekových i volnočasových druhů, které jsou uzpůsobené různým povrchům a podmínkám, že vybrat si ty správné boty je jak vybírat nové auto. Přesně z tohoto důvodu byste se měli začíst do našeho blogu!

Na co myslet?

Každá noha je jiná!

Lidé se většinou při koupi orientují dle různých hodnocení, co nosí ostatní lidé nebo jejich doporučení. Těžší, než se řekne. Já mám například vysoký nárt a díky tomu mi padne skoro „každá“ bota. Můj bratranec má oproti tomu dlouhé prsty, takže má problém najít botu, u které by prsty nenarážely do špičky boty a aby ta bota přitom nebyla až moc velká.

Pevná podrážka

Oproti většině volnočasových bot mají turistické boty zpravidla velmi silnou podrážku. Tím se však ztrácí cit k podloží při chůzi, což se výrobci snaží alespoň kompenzovat a napodobovat ohyby a záhyby na podrážce. Samozřejmě, záleží na každém. Někomu to může vyhovovat a cítí se tak v botě při chůzi pohodlně. Jinému to však může vadit a může se cítit nepříjemně. Když běhám, tak pocitově kontroluji povrch, po kterém, běžím a můžu tak reagovat na případné změny. Tento návyk jsem si přenesl i k trekové obuvi, a proto mám radši pružnější podrážku.

VIBRAM® 

Vibram® Megagrip je druh podrážky (podešvi) italské společnosti Vibram, která momentálně určuje standard v této outdoorové kategorii. Vysoká protiskluznost a velká odolnost. Většina výrobců trekové obuvi (kromě pár výjimek) používá podrážky od Vibram pro své boty.

Pevná špička a zesílený podpatek

Každá treková bota má oba dva elementy. Dle naší šikovnosti a terénu se stávají důležitějšími a potřebnějšími. Pevná špička chrání palce při zakopnutí na skále. Zesílený podpatek je zase velkým pomocníkem při sestupu.

 

DÁMSKÉ TREKOVÉ BOTY          PÁNSKÉ TREKOVÉ BOTY

Kategorizace trekové obuvi

A

Každodenní nošení, na procházky - Jsou pohodlné a mají měkkou podešev

AB

Lesní cesty, lehčí terény - Větší fixace nohy s větší podešví

B

Horské stezky - Pevná podešev s fixací kotníku

BC

Náročný treking s bagáží, až velehory - Mohutná podešev, vysoká fixace kotníku a nohy

C 

Těžké terény, naprosto nevhodná na lesní cesty - Tvrdá podešev, vysoká a pevná fixace, možnost připnutí poloautomatických maček

D

Ledovcové túry, těžký kombinovaný terén, expedice - Tvrdá podešev, železná výztuha pro ještě větší fixaci nohy, vhodné pro mačky

 

Toto je pouze orientační přehled. Stejně, jako u velikostí, tak má každá značka vlastní značení. Některé boty prodávané pod kategorií C mohou vlastnostmi spadat do kategorie B, a podobně.

Kůže nebo GORE-TEX®

Každá ze zmíněných technologií má své přednosti. Boty s Goretex membránou jsou zpravidla lehčí, než ty s koženou membránou. Kůže je prostě těžký materiál. Existují i kombinace obou technologií, ale vyložené klady to nemá.  GORE-TEX® boty jsou zcela voděodolné a přitom velmi prodyšné. Jejich funkčnost je však mírně omezena v případě, že neexistuje teplotní rozdíl – vysvětlím. Pokud je venku horko a potí se vám nohy, tak se tato vlhkost špatně reguluje. Jejich využití v tropických oblastech je tím pádem bezcenné.

Naproti tomu kůže reguluje vždy. Je však méně voděodolná a proto je potřeba kožené boty pravidelně čistit a impregnovat (pečovat o boty s GORE-TEX® materiálem musíme samozřejmě taky). Kožené boty se časem nasáknou vodou, čímž jsou prostě mokré a v konečném výsledku těžší. Nicméně kůže se dá zase výborně tvarovat, což je u bot velká výhoda.

Samozřejmě záleží na podmínkách, ale pro nás vyhrály boty s GORE-TEX® membránou. Nedokážeme si představit ráno vklouznout do mokrých bot, vy ano?! Budeme vyhledávat chladnější a oblasti na túry, ať nám pak tolik nesmrdí nohy!    

Myslete globálněji!

Treking není levná zábava a kvalitní boty patří určitě k té větší výdajové položce tohoto koníčku. Nicméně správné přemýšlení a rozhodování při koupi vám ušetří tunu nepoužívaných modelů schovaných ve skříni. Položte si na začátek tyto otázky:

  • Kam vlastně chci jít?
  • Chtěl bych v budoucnu chodit častěji? Dokážu si představit nosit těžší botu i na lehčí túry?
  • Potřebuji boty přizpůsobené pro pohyb po ledovcích, když vlastně nemám v plánu někde cápat v kose?
  • Mohly by moje nové trekové boty nahradit mé stávající zimní boty?

DÁMSKÉ TREKOVÉ BOTY          PÁNSKÉ TREKOVÉ BOTY

 

Snad vám tento článek pomohl s výběrem správných trekových bot. S námi se neztratíte!