Logo Logo
Jak vybrat správné trekové hole?
  • 24.02.2019
  • trekové hole, treingové hole

Jsou velkým pomocníkem při výstupech a sestupech v terénu, nebo při delších túrách – řeč je o trekových holích. Hlavně pro turisty na dlouhých cestách jsou trekové hole neodmyslitelnou součástí základní výbavy. Přitom vybrat si ty správné hole není tak jednoduché, jak se zprvu zdá. Mezi skládacími a teleskopickými holemi je více než velký rozdíl a to nejen použitým materiálem při výrobě. Pak tu máme výběr pasujícího materiálu rukojeti a další detaily, jako odpružení materiál hrotů.

V tomto článku se vás pokusíme nasměrovat ke správnému typu trekingových holí a vysvětlíme vám největší rozdíly mezi různými druhy holí.

Otázka materiálu

Hliník už není pouze v Humpolci, ale je hojně používaným prvkem používaným při výrobě trekových holí. Je to lehký, pevný a odolný materiál, který se se svými schopnostmi skvěle hodí na hole pro treking a turistiku na střídavém povrchu.

Kdo má rád ještě lehčí hole, ten by měl rozhodně sáhnout po uhlíkových respektive karbonových holích. Karbon je tužší a podstatně lehčí než hliník. Hliníkové hole navíc, pokud nejsou odpružené, mohou při kontaktu se zemí vibrovat, což může být časem nepříjemné a otravné. Nevýhodou karbonu je, že už při mikrotrhlinách se hole mohou začít lámat a nejsou pružné jako hliníkové hole.

U některých modelů se začaly materiály spolu kombinovat, kdy spodní část hole je karbonová a vrchní hliníková. Při výběru holí rozhodně záleží, co za vlastnosti zákazník od svých holí očekává.

Skládací nebo teleskopické hole?

Ještě stále je většina trekingových holí teleskopických, které mají více zasunovacích a vysunovacích sekcí. Pro upevnění jednotlivých sekcí se používají různé druhy aretací nebo se sekce šroubují k sobě. Výhodou těchto holí je jednoduchá manipulace a složení a v případě defektu se dají jednotlivé sekce rychle vyměnit. Nevýhodou však je jejich hmotnost, která je oproti skládacím holím větší. Šroubovací hole bývají zpravidla v kategorii teleskopických holí nejlehčí.

V prostředí, kde je hmotnost důležitým elementem, jsou skládací hole velmi oblíbenou volbou. Jednotlivé sekce hole jsou spojené tlustým kabelem, které se díky spouštěči (například tlakový knoflík) narovnají a složí. Díky chybějící aretace či šroubovacího systému jsou tyto skládací trekové hole ještě lehčí. To ocení například lidé provozující trail running nebo lehkou turistiku.

Mít to v ruce

Na většině túr nedržíte trekové hole jen krátký časový úsek a dle toho není určitě špatné se podívat i na možnosti rukojetí. Vždy, opakuji vždy, byste se měli držet dál od čistě plastových rukojetí, které najdete hlavně na velmi levných holích. Jsou dobré na jedinou věc a to vám způsobit odřeniny a puchýře. Rukojeť by měly být minimálně pogumovaná, nejlépe ještě z korku či pěny. Cílem je co nejlépe absorbovat pot, aby se zamezilo tření a následným nepříjemnostem s puchýři.

NABÍDKA TREKOVÝCH HOLÍ

Zpravidla mívají rukojeti ergonomický tvar, které sedne do každé dlaně. Některé modely mají rukojeť více prodlouženou směrem dolů po holi, abyste našli optimální oporu dlaně a správný úchyt při jakémkoliv terénu. Neoprenové úchyty jsou určeny spíše pro lidi provozující Nordic walking nebo z části pro Trail runnery.

Nezapomínejme na poutka, které jsou důležitou součástí rukojeti. Napomáhají se správným úchytem hole, a aby při chůzi a odrazu zůstala ruka na holi.  

Důležité doplňky trekových holí

Jako u každého vybavení je celá řada doplňků, které zvyšují efektivitu, pohodlí či rozsah užití daného vybavení. Stejně tak je to u trekových holí a jeden z takových doplňků je již zmiňované odpružení hliníkových holí. Minimalizuje vibraci při kontaktu se zemí a odlehčuje tak pažím při chůzi. Při vícedenních túrách to bude jeden z doplňků, který budete u svých holí velmi kvitovat.

Při zimním trekingu na sněhu či ledovci jsou dalším důležitým doplňkem vhodné talíře nad hrotem. Širší talíře jsou velkým pomocníkem při pohybu právě ve sněhu, kdy zvyšují stabilitu chůze. Na skalnatém povrchu jsou tyto talíře spíše překážkou, díky tomu jsou talíře zpravidla snadno vyměnitelné nebo je možnost je zcela sundat.

Na delších asfaltových úsecích myslete na své hroty a pořiďte si gumové nadstavce. Ty se na hroty snadno připevňují a zabraňují tak jejich opotřebení.

Pokud vás vaše turistické choutky zavedou do zahraničí s potřebou cestovat letadlem, tak myslete na to, že trekové hole jsou zakázané jakou součást příručního zavazadla! Složte si je do kufru nebo použijte na ně cestovní obal.

Které trekové hole si mám teda vybrat?

Jako vždy se to odvíjí od účelu použití. Pokud potřebujete hole na pohodlné procházky, které vám mají pomoci se stabilitou při krátkých náročnějších úsecích, tak vám určitě stačí hliníkové teleskopické hole bez dalšího dovybavení. Pro turisty s oblibou vícedenních tripů či náročnějších terénů můžeme doporučit odpružené hole s vyměnitelnými talíři a prodlouženou rukojetí. Odpovídající modely nejlépe odpovídají různým požadavkům terénu. Sázíte-li plně na malou hmotnost holí, tak není co řešit a sáhněte po karbonových skládacích holích.

Důležitým prvkem při výběru hole je jejich délka vzhledem k vaší výšce. Při držení holí by vaše paže měly být v lokti ohnuté v úhlu 90°. Při sestupech se doporučuje hole si prodloužit o zhruba 5-10cm, při výstupech si je stejně tak zkrátit. Vždy záleží na sklonu terénu.

Malé doporučení na závěr. Při rovném terénu s dobrým podložím své hole odložte a jděte bez nich. Hojné používání holí na takových površích může narušit vaši rovnováhu vzhledem k tomu, že se chybně na ně přenáší plné těžiště.

NABÍDKA TREKOVÝCH HOLÍ

Snad jsme vám pomohli s výběrem těch správných holí pro vaše turistické aktivity. Přejeme ještě příjemnější toulky po přírodě – s námi se neztratíte!