Logo Logo
Jak vybrat batoh?
 • 21.03.2019
 • Batoh, outdoorový batoh, batohy,

Vzhledem k obrovské nabídce různých druhů batohů není vůbec jednoduché vybrat si pro své účely ten správný. Vedle ruksaků na každodenní nošení najdeš batohy do práce, či outdoor batoh a těch je zase spousty dalších druhů. Už jen velikost batohu (měřena podle objemu v litrech, který batoh pojme) začíná u pár litrů s běžeckými vestami a končí až u expedičních batohů s objemem přes 100 litrů. V přehledu zůstane jen zkušený profík. Tento článek ti pomůže s výběrem a odkryje batohům karty.

Jaký batoh na jakou příležitost?

Malé batohy do 10 litrů

Známá fráze s malým kašpárkem a velkým divadlem se dá plynule přenést i na tyto malé batohy. Jsou to většinou speciální tašky a batůžky či běžecké vesty, které však nabízí přesně tolik prostoru, kolik je v daném případě nutno. Do této kategorie se vejde i většina batůžků pro děti do školky a krátké výlety.

 • Dětské batůžky
 • Speciální batůžky
 • Běžecké vesty

Batohy mezi 10 a 19 litry

Batohy v této třídě se mohou velmi snadno stát vašim nejlepším přítelem. Jsou kompaktní, ale přesto nabízí dostatek prostoru pro všechno, co přes den potřebujete. Je to rozšířená kategorie, řadí se sem kompaktní cyklistické, turistické nebo lyžařské batohy. Jednoduchá manipulace a dostatek místa – to jsou přednosti batohů v této kategorii.

 • Každodenní či turistické batohy
 • Kompaktní cyklistické batohy
 • Malé lyžařské batohy

 

Víkendové a turistické batohy mezi 20 až 29 litry

Do této kategorie patří klasické batohy pro více dnů na cestách, které zaručují vysoký komfort a jednoduchou manipulaci. Řadíme zde velkou škálu cyklistických batohu od All Mountain, přes freeridový batohy až po transalp batohy a velkou část lyžařských a lavinových batohů. Co všechno se do takového batohu vejde najdete na odkaze níže, kde vám recenzista Tomáš "Kraken" Krákora ze společnosti BUSHCRAFTportal.cz představí svoji výbavu na pár dnů do lesa.

 • Turistické batohy
 • Větší cyklistické batohy
 • Lyžařské a lavinové batohy

Odkaz na video: https://www.youtube.com/watch?v=jDh-4sKPbPI

NABÍDKA BATOHŮ

Trekové, alpinistické a lyžařské batohy od 30 do 39 litrů

Je naplánovaná túra naslepo, u které ani nevíte, jak dlouho bude trvat? Pak je tato kategorie batohů přesně pro vás. Batohy jsou dost velké na to, aby pojmuly dostatek věcí a dost kompaktní na to, abyste se neutahali k smrti. Do této kategorie zpravidla spadají i alpinistické batohy. Vedle toho zde najdete i objemné lyžařské batohy.

 • Středně velké trekové batohy
 • Alpinistické batohy
 • Velké lyžařské batohy

Klasické trekové batohy od 40 do 69 litrů

Kdo plánuje delší cesty, ten potřebuje hlavně dostatek místa! Batoh musí pojmout prádlo na převlečení, spacák, proviant a plno dalšího příslušenství. Krom hlavní části batohu má po stranách i sumky, do kterých se vkládají hlavně věci, které je třeba mít po ruce – například láhev s vodou.

Velké trekové batohy a expediční batohy od 70 litrů nahoru

Neexistuje nic většího! Ve velkých trekových batozích je potřeba mít místo pro veškeré vybavení, které bude na více týdenní či dokonce více měsíčních cestách potřeba. Batohy s objemem nad 70 litrů nabízejí dostatek místa pro delší pobyt v základním táboře a při zdolávání vysokých hor nebo při dlouhých pěších tripech.

 • Velké trekové a expediční batohy

Nejčastěji kladené dotazy

Jak velký batoh pro své dítě?

Důležitější než velikost batohu je váha, kterou děti v batohu nesou. Níže doporučená statistika maximálních nosností.

 • děti ve školce: max 1 kg
 • do 8 let: max 3 kg
 • od 9 do 12 let: max 5 kg
 • dorost: do 7 kg

Batoh jako příruční zavazadlo v letadle

Jestliže vaše příští cesta povede do zahraničí a máte v plánu letět letadlem, tak si určitě zkontrolujte na stránkách aerolinky, jak velké můžete mít příruční zavazadlo. Každá letecká společnost má vlastní podmínky a maximální přípustné rozměry. Například u Lufthansy jsou maximální povolené rozměry příručního zavazadla v roce 2019 - 55 x 40 x 23 cm a nesmíte překročit hmotnost 8 kg. 

Jak velký batoh na lehkou turistiku?

Velikosti batohu by se rozhodně měla odvíjet od těchto faktorů – je v plánu jednoduchá trasa? Prodlouží se výlet na více dnů? V následujících bodech najdeš od nás, ke každé turistické příležitosti, užitečnou radu s výběrem správného batohu.

1 denní trasy

Kdo plánuje 1 denní výlet do hor, ten si naprosto v klidu vystačí s batohem od 15 do 25 litrů. Bude v něm dostatek místa na flašku s vodou, bufetku nebo fleecová bunda.

Vícedenní trasy

Na vícedenní túry budete s batohem od 20 do 35 litrů dobře vybaveni. Bude v něm dostatek místa pro jídlo, pití, věci na převlečení atd.

Týden na horách

Tady nám už batoh do 29 litrů stačit nebude. S batohem od 30 do 39 litrů byste měli však být „v suchým triku“.

Cesta kolem světa a backpacking

Kdo plánuje více měsíční cestu kolem Světa a chce být přitom aktivní, ten se určitě nepotáhne s obrovským 70 litrovým batohem. Zkušení jedinci si tak dokážou v pohodě vyhledat různé prádelny a postačí jim tak někdy i batoh s objemem 30 až 35 litrů.

NABÍDKA BATOHŮ

Závěr

Existuje nepřeberné množství batohů a to je v pořádku! Tak si aspoň dokážete vybrat pasujícího parťáka na vaše cesty a toulky. Snad se vám článek líbil a hlavně vám pomohl vybrat si ten správný batoh!